.
 

    Warsztat Terapii Zajęciowej „Wspólnota” w 8 pracowniach (ceramiczna, techniczno-gospodarcza, technik plastycznych, rękodzieła, kompetencji społecznych i terapii zawodowej, szkła dekoracyjnego, gospodarstwa domowego) prowadzi terapię 40 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dodatkowo uczestniczą oni w zajęciach z pedagogiem, psychologiem, logopedą i fizjoterapeutą oraz w kołach zainteresowań.

    Warsztat kładzie  akcent na  rozwijanie umiejętności społecznych, samodzielności, zainteresowań oraz terapię zawodową. Realizowane jest to zarówno w pracowniach Warsztatu, jak  i na praktykach poza ośrodkiem. Poprzez wystawy, kiermasze, akcje prospołeczne i ekologiczne, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych włącza się aktywnie w życie lokalnej społeczności.


                                                                                                                                                                                                                                                                                        
                       
 Pracownia Ceramiczna




Wojtek: W pracowni robię w glinie, teraz  tu przyklejam. Pracownia jest ładna.
Lubię  tu przychodzić. Wychodzimy na treningi ekonomiczne .
Kamil: Robię miskę z gliny,  kuleczki. Lubię tu [być].
Basia: Robić lubię pracę z gliny,  z ceramiki. I obrazy, farby, pędzel.
Mariusz:          

Na początku w ceramice robiłem maski z gliny i cienką miskę. Pomagałem Renacie przy cenach do sprzedaży na kiermasz, wpisywałem ceny za przeróżne wyroby z gliny na listę. Wczoraj na kółku  robiłem „zamywanie” prostokątnych kosteczek z gliny.

Maciej: Z gliny to ja robiłem doniczkę, dzbany, słonia. Potem się takie rzeczy wypala, maluje takim szkliwem a potem się sprzedaje na targach. Można też postawić na wystawę albo wysłać na konkurs. Kiedyś robiłem też smoka, miał skrzydła, ogon, zielony kolor. Dobrze mi się pracuje z Renatą, takiej drugiej bym nie znalazł.
               
 

Pracownia Rękodzieła

Ania:

Fajnie tu jest. Pudełka robimy, malujemy w różnych kolorach. Wycinam teraz  kwiatki z materiałów  na torebkę.

Marta:

Jeszcze krosno  robimy. Żyjemy tu w zgodzie. Podobają  mi się  kolorowe materiały,  najbardziej ten złoty. Z materiałów   robimy ludziki,  torby, domki -  nie domki.

Bartek: Robimy też takie kurczaki  z jajek, lepimy, przylepiamy.
Adam: Powstają tu bardzo fajne lampiony, wyszywa się  też różne rzeczy. Pracuje się w ogrodzie w  wolnej chwili.
     

Pracownia Technik Plastycznych

Beata:

W naszej pracowni malujemy różnymi technikami prace, farbami różnymi plakatowymi, akrylowymi, ołówkami, wodnymi, pastelowymi. Uczymy się farby mieszać, żeby jakiś kolor wyszedł. Robimy też wyklejanki z papieru kolorowego, wydzieranki  z kolorowego brystolu, robimy też prace z różnych nasion, z kamyczków różnego rodzaju, z dodatkiem piasku. Robimy też rzeczy z plasteliny. W pracowni mam fajnych, miłych i pomocnych kolegów, mamy też bardzo sympatyczną terapeutkę Anię, która prowadzi naszą pracownię. Bardzo mi się podobają niektóre prace moich kolegów.

Paweł: Podoba mi się tu być, kleję kamyki, makarony, kwadraciki. Tu jest Beata, Zbyszek. Lubię Zbyszka.
Zbyszek:

Z kamyczków robię. Lubię przyklejać. Ciężka praca. Bardzo się podoba. Zdolny jestem.

                  

Pracownia gospodarstwa domowego

Ewa:

W kuchni robimy spaghetti makaron, sosy, sery. Z mleka robimy naleśniki. Lubię Ewę i lubię kawę.

Zygmunt: W kuchni sprzątam, myje stoły, zmywarkę pakuję. Kroję warzywa. Pieczemy pizzę. Lubię robić herbatę. Układam puzzle.
Łukasz:

Moja pracownia bardzo mnie lubi. Ja gram na pianinie, zmieniam kalendarz, zamiatam korytarza. Dzbanki trzeba tu przewozić. Sałatki robimy, zupy, czasami ciasteczka. Wkładamy naczynia do zmywarki jak zawsze. Jak są czyjeś urodziny, to dzielimy poczęstunek. Jak są brudne rzeczy, fartuchy, to idziemy do pralki. Wczoraj Zygmunt prasował.

Jola:

Ja lubię Ewę. Ewa jest fajna. My wynosimy naczynia, dzbanki, cukier, łyżki. Jak wychodzimy do sklepu, to kupuję picie, kawę. Sałatki się robi z kapusty, dodaje się to tego ogórka, cebulę, kukurydzę, ser. Zupy też robimy – pomidorówki i ciasta; murzynka ostatnio robiliśmy.

Pracownia Szkła Dekoracyjnego

Asia: Maluję tu na szkle, wyszywam. Łatwe są rzeczy, nie trudne. Razem z Moniką i Robertem naklejałam na szkle kwiatki, taką  zbiorową pracę robiłam na szkle. Kasia mi pomaga,  towarzystwo mi pasuje. Robiłam aniołka ze szkła i pakowaliśmy prace na kiermasz.
Robert:

Dobrze jest tutaj. Maluję na szkle obrazki – rybki, słoneczniki, ptaki. Teraz wyklejam ptaka. Tnę szkło w rękawicach i wyklejam. Ja się nie boję. Czuję się tutaj jak w pracy.

                                               

Pracownia Techniczno - Gospodarcza

Agnieszka:

Lubię być u Piotra w pracowni i pomagać innym. Jest tu dobra atmosfera. Robimy aniołki, ramki, zegary z drewna. Wieszamy wieszaki i robimy porządki warsztacie.

Janek:

W stolarni czyści się drewno papierem ściernym albo pilnikami i robi aniołki, przykręca się śrubki, wkręty. Wykonuje się oprawy obrazów, wierci się w ścianach, mocuje szafki, naprawia się krzesła. Można przy pracy słuchać muzyki rockowej i popowej z różnych stacji radiowych.

Mariusz:

Teraz  robimy tutaj aniołki. Mamy  zamiar  robić jeszcze zegary  i różne takie „bajery”. Dosyć trudna jest praca. W zasadzie dobrze pracuje mi się z uczestnikami. Nie ma żadnych problemów na razie.

Pracownia Kompetencji  Społecznych i  Terapii Zawodowej

Adam:

Pracownia ta zajmuje się  przystosowywaniem uczestników  do pracy; oglądamy filmy o zakładach pracy  dla niepełnosprawnych, szukamy pracy w Internecie, poznajemy rożne zawody, rozmawiamy z pracującymi ludźmi, wychodzimy na praktyki. Uczymy się obsługi komputerów, poznajemy programy, wyszukujemy informacje w Internecie. Robimy stronę internetową  i kopiujemy różne  pliki zdjęć. Wychodzimy na treningi ekonomiczne, uczymy się samodzielnie kupować. Robimy także projekty fotograficzne; niedawno mieliśmy  projekt o uczuciach, teraz zaczynamy projekt „Kto pracuje we Wrocławiu?”. Mamy własną ciemnię  fotograficzną, uczymy się robienia zdjęć i wywoływania, obróbki zdjęć  w Adobe Photoshop. Mamy też rozmowy o higienie, ekologii, o prawach człowieka i codzienny przegląd prasy. Opiekujemy się  zwierzątkami, mamy chomiki, dyżurni sprzątają, wymieniają trociny. Mamy teraz też akcję zbierania nakrętek na budowę szpitala. W pracowni panuje bardzo fajna atmosfera, terapeuci  też są bardzo fajni i nas wspierają. Ja najbardziej lubię zajmować się fotografią.

                 

Logopeda – rewalidant
Bruno: U Danusi mówimy słowa na jakąś literę i piszemy. Podaję adres do domu, bawimy się, czytany, układamy kartki z przedmiotami i słowami. Te zajęcia są fajne i dobre, bo uczą mnie czegoś. W czwartki z Danusią mamy język migowy.
Asia:

Z Danusią układa się litery i obrazki, rozmawia się o tym, co się robi. Uczę się czytania i pisania. Lubię te zajęcia. Jak bym nie lubiła, jak  lubię.


Psycholog
Paulina: Monika jest psychologiem, prowadzi  zajęcia psychologiczne, zadaje różne pytania. Czasami przychodzi do domu. Mama lub tata opowiada o różnych kłopotach. Pomaga nam, gdy mamy jakieś problemy. Monika pyta, kto, dlaczego i wszystko wyjaśnia  spokojnie  bez nerwów  i mówi, że też nie mamy się czym denerwować. Razem z Magdą  siedzą też nad programami terapeutycznymi.

Pedagog - pracownik socjalny

Magda: Magda jest pedagogiem. Rozmawia  z osobami,  które w danym momencie  potrzebują  pomocy, ponieważ zachowują  się źle, są  agresywne, przeklinają  lub zostały skrzywdzone,  są przerażone,  czują ból.  Prowadzi zajęcia intelektualne, które powodują dobre  myślenie. Poznajemy uczucia, pracujemy nad  refleksem.  Rozmawia z rodzicami i opiekunami. Magda wypłaca także pieniądze na tak zwany trening  ekonomiczny.
Adam:

Magda robi też  listy obecności z   naszymi frekwencjami i na komputerze programy terapeutyczne. Czasami prowadzi zajęcia  zastępczo za terapeutów . Oprócz tego chodzi też  niekiedy do domów uczestników.

Fizjoterapeuta

Bruno:

Moniką  są ćwiczenia. Jest fizjoterapeutką, rehabilitantką.U Moniki gra się w kręgle rzuca się piłki ćwiczy się na rowerze, atlasie, różnym sprzęcie, na materacach. Lubię takie granie hokejem i piłkami.

Agata:

Jeżdżę z Moniką na zawody, pływam na basenie. Można też  tańczyć na sali, lubię tańce.

Mateusz: Czasami z Moniką biegamy na wałach, żeby mieć  kondycję przed olimpiadami.  Przygotowujemy  się na „Turgol” -  gramy w piłkę nożną. Bieganie jest ciężkie.